Log in

Στίβος | Την καλύτερη συγκομιδή στην ιστορία της η Λέσβος!

Την καλύτερη συγκομιδή της ιστορίας της μετρά η Λέσβος σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, μετά τις επιτυχίες των αθλητών και των αθλητριών της στη διοργάνωση κάτω των 18 ετών, που πραγματοποιήθηκε το σαββατοκύριακο στο Στάδιο της Κατερίνης. Με τελικό απολογισμό έξι μετάλλια, πολλά ρεκόρ μεταξύ των οποίων και επιδόσεις που συγκαταλέγονται στις καλύτερες όλων των εποχών για τη Λέσβο, αλλά και συμμετοχές πλέον στην Εθνική ομάδα για πέντε νέα παιδιά, που μέχρι σήμερα δεν είχαν φορέσει ποτέ ξανά το εθνόσημο σε κάποια διεθνή διοργάνωση.

Η Μαντώ Ανθούσα (ΑΕ Λέσβου Καλλονής) έκανε ξανά νταμπλ στα μετάλλια, ανεβαίνοντας στο βάθρο τόσο στα 1.500μ (την πρώτη ημέρα των αγώνων) όσο και στα 800μ (τη δεύτερη). Η πρωταθλήτρια του Σταύρου Κιουλάφα κατέκτησε τη 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο στην κούρσα των 1.500μ με επίδοση 4:40.42, χάνοντας την πρωτιά από την Κωνσταντίνα Χάντζου (ΓΣ Γλυφάδας) που κέρδισε με 4:37.19. Λίγες ώρες μετά, η Ανθούσα έτρεξε και στα 800μ, όπου αναδείχθηκε στην 3η θέση με 2:14.19, επίδοση που αποτελεί ατομικό και συνάμα παλλεσβιακό ρεκόρ (είχε 2:14.27).

Είναι η κορυφαία όλων και το απέδειξε περίτρανα σε ακόμα μία μεγάλη διοργάνωση. Ο λόγος για την Όλγα Φιάσκα της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης, που ήταν κυριολεκτικά ισοπεδωτική στα 5.000μ βάδην του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κ18, ρίχνοντας... γύρους σε όλες τις συναθλήτριές της, κερδίζοντας άνετα με μία εκπληκτική επίδοση!

Η Όλγα Φιάσκα κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στα 5.000μ βάδην τερματίζοντας σε 22:23.12. Μάλιστα η επίδοση που σημείωσε η αθλήτρια του Γρηγόρη Κοντού, αποτελεί επίσης την κορυφαία στον κόσμο αυτή τη στιγμή και στα 5.000μ κάτω των 18 ετών, απόδειξη ότι πρόκειται για ένα τεράστιο ταλέντο, που δικαίως συγκαταλέγεται στις υποψηφιότητες για μετάλλιο στο επερχόμενο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 του Γκιορ στην Ουγγαρία, που ξεκινά στις 5 Ιουλίου.

Εντυπωσιακή ήταν η Κατερίνα Τζινιέρη του Αρισβαίου Καλλονής στα σπριντ, κατακτώντας ένα ασημένιο μετάλλιο στα 100μ και μια 4η θέση στα 200μ. Η πρωταθλήτρια του Παναγιώτη Ψούχλου τερμάτισε στη 2η θέση των 100μ, με επίδοση 12.31, που αποτελεί ατομικό της ρεκόρ και την Κυριακή στα 200μ, τερμάτισε στην 4η θέση, χάνοντας για πολύ λίγο το βάθρο, με επίδοση 25.91, που αποτελεί επίσης ατομικό ρεκόρ.

Η Γεωργία Σελλούντου κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στα 100μ με εμπόδια με χρόνο 14.57, χάνοντας κυριολεκτικά στο νήμα ένα καλύτερο πλασάρισμα στο βάθρο. Αξίζει να σημειωθεί ότι η επίδοσή της αποτελεί ατομικό ρεκόρ, κατεβαίνοντας για πρώτη φορά τα 15 δευτερόλεπτα στο αγώνισμα.

Στα 2.000μ στιπλ, η Κασσάνδρα Ντερβίση ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου με 7:12.98, κάνοντας κι εκείνη ατομικό ρεκόρ. Λίγες ώρες μετά μάλιστα, η πρωταθλήτρια της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης τερμάτισε στην 6η θέση των 3.000μ με 10:36.20, σημειώνοντας ξανά ατομικό ρεκόρ.

Εξαιρετική παρουσία είχε όμως και η Μαρία Κάσου του Αρίωνα Μυτιλήνης, τερματίζοντας στην 4η θέση των 1.500μ κορασίδων με χρόνο 4:47.00, που αποτελεί ατομικό ρεκόρ και τον 3ο καλύτερο χρόνο όλων των εποχών στη Λέσβο.

Η Μέλπω Μπαράκη (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) κατετάγη στην 4η θέση του ακοντισμού με καλύτερη βολή με 46,75μ. Ωστόσο πρέπει να σημειωθεί ότι αγωνίστηκε με γαστρεντερίτιδα, γεγονός που αναμφίβολα, την επηρέασε αρκετά.

Το Σάββατο, ο Στρατής Τζιμής του Αρισβαίου Καλλονής ήταν 8ος στα 400μ με 52.30, τρέχοντας στον πρώτο διάδρομο του τελικού. Την Κυριακή ωστόσο, ο πρωταθλητής από την Καλλονή τα πήγε αρκετά καλύτερα στα 400μ με εμπόδια, κατακτώντας την 5η θέση με χρόνο 57.53, σημειώνοντας ατομικό ρεκόρ.

Την 5η θέση στον τελικό των α.000μ βάδην κατέκτησε και ο Στέλιος Βουγιούκας (Αρισβαίος Καλλονής) με 51:05.12.

Εντυπωσιακή παρουσία είχε και η Παρασκευή Παπάζογλου της Ολυμπιάδας Μήθυμνας, που συμμετείχε στον τελικό του ύψους, κατακτώντας τη 10η θέση με επιτυχημένο άλμα στα 1,55μ. Ύψος που αποτελεί επίσης ατομικό ρεκόρ!

Ο Κωνσταντίνος Θεριουδάκης της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης κατετάγη στη 12η θέση των 3.000μ με επίδοση 9:25.99, που αποτελεί κι εδώ ατομικό ρεκόρ, σε μια κούρσα ωστόσο όπου τα μετάλλια κρίθηκαν οριακά κάτω από τα 9 λεπτά.

Ο Μιχάλης Κουσουνιάς της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης ήταν 14ος στη 2η τελική σειρά των 100μ με επίδοση 11.41.

Άτυχη στάθηκε η Φωτεινή Ρουμελιώτη του Αρισβαίου Καλλονής, χάνοντας για πολύ λίγο την πρόκριση στον τελικό των 400μ με εμπόδια, καταλαμβάνοντας τη 10η θέση στον προκριματικό με 1:07.09. Στο ίδιο αγώνισμα η Παναγιώτα Τσαλαβούτη του Αρισβαίου Καλλονής ήταν 12η στον προκριματικό με 1:07.55 και η Δέσποινα - Ταξία Κανλή του Αρίωνα Μυτιλήνης ήταν 31η με 1:19.10. Τσαλαβούτη και Ρουμελιώτη έλαβαν μέρος το πρωί της Κυριακής και στους προκριματικούς των 400μ, καταλαμβάνοντας την 11η (1:00.50) και 18η (1:01.98), αντίστοιχα.

Ο Βασίλης Γρηγορίου της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης έμεινε εκτός τελικού στα 200μ, κατακτώντας την 28η θέση στον προκριματικό με χρόνο 23.65, ενώ στο ίδιο αγώνισμα ο Μιχάλης Κουσουνιάς ήταν 32ος με 23.76, πετυχαίνοντας μάλιστα ατομικό ρεκόρ.

Τέλος, η Βικτώρια Τσαλίκη της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό των 100μ με εμπόδια, μένοντας στη 17η θέση της συνολικής κατάταξης του προκριματικού με 15.88.